Odwiedź naszą stronę - Przeczytaj pełną wersję - Przeczytaj całość tutaj - Przeczytaj pełną wersję tutaj - Zobacz więcej tutaj - Sprawdź ofertę - www.wszystkoopozyczkach.pl - Dowiedz się więcej tutaj - Odwiedź stronę internetową - Zobacz pełen opis
Leczenie postaci wysiękowych
9 października 2014, Doktor No comments
Leczenie postaci wysiękowych jest zachowawcze, podobne jak w gruźlicy kolana. Ropnie przystawowe trzeba usuwać operacyjnie. Zmiany i ogniska śródsta- wowe stanowią wskazanie do wycięcia i usztywnienia stawu.
Gruźlica stawu ramiennego może przebiegać podobnie jak w stawie kolanowym czy skokowym, częściej jednak stwierdza się ognisko w głowie kości ramiennej. W postaci ziarninowej (caries sicca) na radiogramie uwidaczniają się drobne, niezbyt wyraźne odwapnienia, lepiej widoczne dopiero w III okresie. W postaci serowato- -martwiczej powstają natomiast duże ogniska martwicy, których zejściem są albo duże torbiele otoczone zbitą tkanką kostną, albo przewlekłe przetoki z zakażeniami wtórnymi.
W rozpoznaniu różnicowym należy wyłączyć zmiany gośćcowe, zmiany zwy-rodnieniowe w sąsiedztwie stawu oraz przykurcze stawu ramiennego w nerwobólach czy w przebiegu zmian zwyrodnieniowych części szyjnej kręgosłupa.
W leczeniu zachowawczym należy uwzględnić przede wszystkim czynnościowe iistawienie kończyny w odwiedzeniu, zgięciu i skręceniu na zewnątrz. Wkroczenie chirurgiczne jest wskazane w postaci martwiczej, z przetokami, grożącej przebiciem do stawu pozostałe postacie leczy się zachowawczo, czynnościowo. Duże zmiany mogą wymagać usztywnienia stawu. :
Zasady rozpoznania i leczenia gruźlicy stawu łokciowego i nadgarstka są podobne jak gruźlicy stawu ramiennego.
Gruźlica kości śródręcza, śródstopia, paliczków rąk i stóp cechuje się nieco odmiennym charakterem zmian. Umiejscawia się ona w przynasadach i trzonach. Wyraźny odczyn okostnowy powoduje zgrubienie paliczka, wewnątrz którego znajduje się ognisko wypełnione ziarniną gruźliczą i tkankami martwiczymi (spina ventosa). Podobne obrazy można spotkać w trzonach kości promieniowej, strzałkowej, a nawet łokciowej. Różnicować należy z nieswoistymi procesami zapalnymi, kiłą, chorobą Pageta i sarkoidozą. Leczenie polega na wycięciu ogniska i wypełnieniu ubytków przeszczepami kostnymi.
Mechanizm powstawania żółtaczki
14 marca 2014, Doktor No comments
Mechanizm powstawania żółtaczki zastoinowej jest następujący: wskutek niedrożności przewodu żółciowego żółć zalega w przewodach i gromadzi się w nich w coraz większej ilości. Rozpycha i rozciąga ona również drobne kanaliki wątrobowe, które pękają i żółć wylewa się wówczas do krwi. W następstwie tego wzrasta we krwi poziom barwnika żółciowego — bilirubiny, która następnie przenika z krwi do tkanek, zabarwiając je na żółtobrunatny kolor. Poprzez nerki bilirubina dostaje się z krwi do moczu, który przybiera zabarwienie brązowe.
Wzrasta również we krwi poziom innego składnika żółci, a mianowicie kwasów żółciowych – związków bardzo toksycznych. Wywołują one uporczywy świąd skóry, niedokrwistość, zaburzenia psychiczne (przygnębienie, drażliwość) oraz wzmożenie napięcia układu przywspółczulnego (działanie wagotropo- we). Następstwem tego jest zwolnienie czynności serca – brady- kardia. Wskutek niewydzielania się żółci do przewodu pokarmowego dochodzi do zaburzenia trawienia tłuszczów – nie ulegają one rozłożeniu na kwasy tłuszczowe i glicerynę i nie wchłaniają się. Stolce zawierają dużą ilość tłuszczu, co nadaje im gliniasty, połyskujący wygląd. Ze względu na brak barwników żółciowych stolce te są nie zabarwione, szarostalowe. Nie wchłaniają się również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach — zahamowanie wchłaniania witaminy K prowadzi do skazy krwotocznej. Brak kwasów żółciowych, które są naturalnym czynnikiem podtrzymującym perystaltykę jelit, prowadzi do uporczywego zaparcia. Ponadto bakterie przewodu pokarmowego zaczynają się gwałtownie rozmnażać, kwasy żółciowe są bowiem naturalnym czynnikiem hamującym ich rozwój. Następstwem tego jest samoza- trucie jelitowe.